ANA SAYFA
KAYIT
DOSYALAR
FORUM
HARİTA

Hesabınız Hakkında

Değerli Elegance Oyuncuları

Sunucumuzu hazırlarken siz değerli oyuncularımızın güvenliği bizler için çok önem arz etmektedir.

 Sunucunun en büyük temel direklerinden biri olan hesaplar, hesap sistemi ve Elegance’deki bir takım hesap işlemlerini açıklamak istiyorum sizlere. Umarım yapıcağım ayrıntılı açıklamalar  sunucumuzda yer almak isteyen arkadaşlarımıza yararlı olur.

Elegance sunucusunun   ne kadar ciddiyetli , prensipli ve özverili çalıştığını sizlere anlatmaktan kıvanç duyuyorum.


Aşağıda verilicek açıklamaları lütfen atlamadan,ayrıntılı bir şekilde okuyunuz.


Bölüm 1

Öncelikle Ad ve Soyad kısmının kesinlikle doğru şekilde doldurulmasını tavsiye ediyoruz.Ardından kullanıcı adı kısmında oyun içinde kullanıcağınız kullanıcı adını seçmeniz gerekmektedir.Burda size tavsiyemiz kullanıcı adınız sadece rakamlardan veya sadece hârflerden oluşturmamanız olucaktır.Hesap güvenliğiniz açısından 5 karakterden az olmamak üzere hârf ve rakam variasyonlarından oluşturduğunuz bir hesap ismi sizin için ideal olucaktır.Unutmamanız gereken yegane konulardan biri ise bu kullanıcı adında veya hesap işlemlerinin hiçbirinde asla “Türkçe” karakter kullanmayacağınız olmalıdır.Aksi halde hesap otomatik olarak geçersiz sayılır veya değiştirdiğiniz her hangi bir bilgi(pin,güvenlik kodu vb) oyun içerisinde aktif hale gelmez.


Bölüm 2

Bu kısımdan sonra ise önümüzde en önemli kısım ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Şifre. Şifreler hesabınız açısından son derece önemlidir.Şifrenizi doğru kullanmak,yerinde kullanmak ve güvenli kullanmakta bir o kadar önemlidir.Son senelerde Ultima Online dünyasının genişlemesi nedeniyle şifreler konusunda doğan sıkıntılar gittikçe artmıştır..Her ne kadar bir oyun içerisinde “zaman geçirmek” amacındada olunsa hiç kimse hiç kimsenin mağdur olması düşünülemez.Peki bu durumda şifreler için ne yapmamız gereklidir?

Şifreler ve şifrelerin güvenliği için yapmamız gerekenler;


Şifrenizi sitede istenmiş olan kurallara göre girmelisiniz.

Şifrenizin 1. karakterini kesinlikle “harf” olarak girmelisiniz.

Şifreniz “harf” ve “rakam” karışımından olmalıdır.Bu ilerisi için size kolaylık sağlıyacaktır.

Şifreniz aklınızda tutabiliceğiniz ve güvenli bir şifre olmalıdır.


Şifrenizin Güvenliği İçin

Öncelikle ister arkadaşınız,ister kardeşiniz isterse 1. dereceden akrabalarınız olsun şifrenizi hiç kimseyle kesinlikle ama kesinlikle paylaşmamanız gerektiğini sizlere hatırlatmak istiyoruz.Şahet unutmamanız gereken konu sizin hesabınızla yapılan herhangi bir işlem,itam vb durumlardan sadece ve sadece sizin hesabınız sorumludur ve hesabı kimin kullandığı Staff’ı kesinlikle etkilemez.

İnternet kafeler,taşınabilir bilgisaylar,misafirliğe gittiğiniz evler veya toplu halde bulunduğunuz ortamlarda şifrenizi kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

İnternet kafelerde kullanılan çeşitli programlar(key logger vb) hesap bilgilerinizi kaydedebilir ve daha sonra başka şahısların eline geçmesine neden olabilir.


Taşınabilir bilgisayarlar veya misafirliğe gittiğiniz evlerde ise “launch pad” adlı hesap ismi client ve şifrenizi kaydetmeye yarıyan bir program kullanılmadığından emin olmalısınız.Bu programa kesinlikle bilgilerinizi girmemelisiniz.


Aynı şekilde toplu halde bulunulan yerlerde,arkadaşlarınızla beraber sunucuya bağlanırken şifrenizi son derece gizli tutmalısınız.Unutmamalısınızki sizin emeğiniz başkası için sizin verdiğiniz önemi taşımayabilir.

Bilgisayarınıza oyun içerisinde yararlı olur,binek dupe (aynı binekten birkaç tane çoğaltılması) işinde kullanırsın,macro için kullanırsın vb şeklinde Messenger,e-mail,icq vb iletişim programlarından gönderilen hiçbir dosyayı kabul etmeyiniz.Etseniz bile kesinlikle açmadan siliniz.Özellikle üzerinde belirsiz iconlar gördüğünüz dosyalardan şiddetle kaçınınız.


Örnek: Arkadaşınız size 30 ile 110 kb arasında değişen bir dosya gönderdi ve üzerinde herhangi bir icon yok yada değiştirilmiş winrar iconu vb bir icon bulunuyor.Bu dosyayı açtığınızda eğer karşınıza hiçbir şey gelmiyor bir işlem ortaya çıkmıyorsa kesinlikle oyundan çıkmadan önce şifrenizi ve diğer bütün bilgilerinizi değiştirmelisiniz.Ancak bu bilgileri siteden değiştirdikten sonra 1 saat oyun içerisinde kalmaya devam etmelisiniz.Şifreniz aktif hale geldiğinde yeni şifrenizle tekrar oyuna bağlanmadan önce kesinlikle bilgisayarınıza format atmalısınız.Eğer yeni şifreyle oyuna bağlanırsanız yeni şifrenizde karşı tarafta dosyayı size göndermiş şahsın eline geçicek ve dolayısıyla hesabınız ele geçirilicektir.Özellikle dikkat etmeniz gereken konulardan biriside budur.


Bölüm 3

Üçüncü kısmımızda ise oyun içerisinde hesabınızı bir kademe daha koruma altına alıcak bir sistem bulunmaktadır.Bu sisteme “PIN” adı verilmektedir. “PIN” kelimesinin açılımı Personal Identification Number olarak geçer.Bu açılım Türkçe’de Kişisel kimlik numarası anlamına gelmektedir.


Peki PIN ne işe yarar?

Bu özel numara aslında hesabınızla ilgili bir çok işlemde aktif rol oynar.

Oyuna giriş esnasında size sorulucak ilk bilgidir.

Oyun içerisinde “.karaktersil, .skilldusur” komutlarında kullanılabilinir.

Hesap işlemlerinde şifrenizi değiştirirken, unuttuğunuz kaybettiğiniz bilgileri e-mail adresine isterken vb durumlarda kullanılabilinir.

Oyun içerisinde bankanızı açma esnasında kullanılabinir.

Hack vb durumlarda hesap yetkililerinin sizden talep etmeleri durumunda söylemeniz sizin için büyük avantaj taşır.PIN numarasının yapılandırılmasında dikkat edilmesi gerekenler

Pin kodunuz kesinlikle kullanıcı adınız veya şifreniz ile olmamalıdır.

Pin kodunuz sadece "harf"lerden oluşturulabilir.

Dikkat etmeniz gereken husus Türkçe karakter kullanmamanız.


Bölüm 4

Hesap alınırken özenle dikkat edilmesi gereken faktörlerden biriside e-mail adresleridir.Aslında herhangi bir siteden ücretsiz şekilde 5 dakika içerisinde temin edebileceğiniz e-mail adresleri kimi zaman zaman aşımı,kimi zaman ise şifrelerin unutulması,adreslerin kaybolması gibi durumlardan dolayı geçerliliklerini yitiriyorlar.Böyle bir durumda sizlere yardımcı olmamız git gide zorlaşıyor.Bu yüzden emin olduğunuz,güvenilir ve uzun süredir hizmet veren siteleri kullanmanız önerilir.Hatta mümkünse bu mail adresleri ücretle temin ettiğiniz özel adresler olabilirse sizin için ileride problem çıkarmayacaktır.


E-Mail ile ilgili problemlerden bazıları

E-mail’ın şifresini unuttum ve geri alamıyorum.(en klasik problem)

E-mail’ım zaman aşımına uğradı ve artık kullanılmıyor.

E-mail’ı aldığım web sitesi kapatılmış,mail’larıma ulaşamıyorum.

Hesap bilgilerimi mail adresime yolladım ancak gelmedi.Bi kaç kere denedim sonuç aynı.


Burada bahsettiğimiz problemlerin hepsi 4. şık hariç eksikliklerden dolayı kaynaklanan problemlerdir.Dolayısıyla bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.


4.Şıkta ise üç çeşit sorunla karşı karşıya olabilirsiniz:


İlki mail adresinizde spam filtresi olarak adlandırdığımız filtre mevcut olabilir.Bu filtre bazı gereksiz maillar ile birlikte public yani genel,bir çok kullanıcının kullandığı web sitelerinin gönderdiği maillarıda filtre kutusuna yani junk mail kutusuna atabilir.Lütfen junk maillarınızı kontrol etmeyi unutmayınız.


İkinci şık sunucu veritabanından kaynaklanan bir problem olabilir.Sorun genel ise bildirimesinde yarar vardır.


Üçüncü şıkta ise mail adresinizde veri alım-gönderim sorunu olabilir.Bu yüzden profosyonel çalışan servislerden mail tahsis etmeniz(mümkünse ücretli) şiddetle tavsiye edilir.


Bilgilerinizi e-mail yoluyla isteyebilme

Hesap bilgileriniz hakkında herhangi bir kayıp,unutma vb durumda bütün bilgilerinizi e-mail yoluyla tekrar edinebilirsiniz.

1. Kayıt olurken girmiş olduğunuz mail adresiniz


Peki bilgilerinizi nasıl e-mail adresine istiyiceksiniz?

Öncelikle www.Eleganceuo.com adresinden Hesap işlemleri link’ini tıklamalısınız.Ardından eğer şifrenizi biliyorsanız kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz.Bilmiyorsanız “şifremi unuttum” linkine tıklamalısınız ve mail adresinizi girmelisiniz.Sonrasında hesap bilgileriniz girmiş olduğunuz mail adresine iletilicektir.


Mail adreslerimi giriyorum ancak kabul etmiyor?

İşte böyle bir durumda bu yazımızın başından beri açıklanan her türlü işlemi doğru şekilde yerine getirdiyseniz durumu Hesap Yetkililerini aktarmanız gerekmektedir.Hesap Yetkilileri ve yapılıcak işlemler konusunda gerekli bilgiler ileriki bölümlerde yazmaktadır.


Bölüm 5

Hesap Problemleri Hakkında Çözümler

Yukarıda anlatılan bütün verileri eksiksiz halde yerine getirdiğinizde hesabınız hakkında herhangi bir problem esnasında kolaylıkla çözüme ulaşacağından emin olabilirsiniz.Ancak buna rağmen otomatik sistem konuyu çözüme ulaştıramıyorsa ve bir çıkmazın içindeyseniz Hesap yetkililerimiz gerekli hassasiyet ile birlikte sizlere yardımcı olmaya çalışıcaklardır.


Neler Yapabiliriz?

Vakit geçirmeden konuyu Hesap Yetkililerine aktarmalıyız.Ancak bu aktarımı yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle şunu bilmeliyizki hesap konusu ciddi bir konu olduğu için oyun içinde aktarılması söz konusu değildir.Bu yüzden sitemizde foruma gelerek Riadara yada Riamodes

( Administratör ) kullanıcılarına mail atmanız gerekmektedir.


Mail atarken nelere dikkat etmelisiniz?

Mail atarken dikkat etmeniz gereken konulardan bazıları öncelikle sorununuzu detaylı bir şekilde anlatmanız ve hesap isminizi vermenizdir.Sorununuz detaylı bir şekilde anlattıktan sonra ve hesap isminizle birlikte mail attıktan sonra yapmanız gereken tek şey beklemektir.Bu süreç içerisinde ufak gecikmeler yaşanabilir.Bu gecikmeler yetkililerin kişisel hayatından dolayı veya bazı teknik aksaklıklardan dolayı meydana gelmiş olabilir.Lütfen bu gecikmeler için hesap sorma yoluna değil,attığınız mail’ı tekrarlama yoluna gidiniz.


Attığınız mail alındı,yetkililer işlem sürecine geçti

Bu süreç içerisinde yetkililer sizinle karşılıklı mail’laşabilir.Burdaki amaç hesabın size ait olup olmadığını ve sorunu detaylı bir şekilde anlamaktır.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi hesap bilgileriniz tam ise size büyük avantaj sağlıyıcaktır.Yetkililer sizlere mail’larında oyun içinde pg atmanızı isteyebilirler.Bu durumda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise sizden bunu isteyen yetkiliyle muhattap olmanızdır.Eğer size mail atan yetkiliden farklı bir yetkili ile karşı karşıyaysanız lütfen size gelen mail’dan bahsedin.Eğer size mail atan yetkili oyunda değilse,mail’da uygun bir zaman belirtin.Bu zaman içerisinde sizinle mutlaka irtibatta bulunulucaktır.


Önemli Not: Onaylama işlemi 48 ile 72 saat arasında değişebilir.Bu sürecin çok daha kısa (örn: 2-3 saat) olma ihtimalide mevcuttur.Bölüm 6

Hesap Kapatılması ve Konu Hakkındaki Diğer Bilgiler

Hiç kimse unutmamalıdırki Elegance sunucusu free play shard dediğimiz kategoriye girmektedir.Bu kategori ücretsiz oyun sunucusu anlamına gelmektedir.Bu yüzden sunucu içerisinde herkesin kayıt olup girebiliceğini düşünerek alınması gereken bazı önlemler,kurallar ve tedbirler player’larımızın huzurunu arttırıcaktır.

Sunucuda verilen bazı cezaların dışında(jail) ağır kapsamlı suçların cezasıda Hesap Kapatma işlemidir.Bu işlem aşağıda sıralanıcak bir çok suç için geçerlidir.


Hesap kapatılmasını gerektiren suçlar

Görevli′nin yanında küfür etmek, görevliye küfür etmek, page yoluyla küfür, görevliyi tehdit etmek.

Speed vb 3rd programları kullanmak.

Sunucu üzerinde çıkar amaçlı reklam yapmak,ticari amaçlı reklam yapmak vb

Staff alımı vb işlemleri yetkili ağzıyla yetkililere ait olmayan mail adresi vermek şifre vb bilgiler istemek

3 kere bug abuse(hata sömürme) veya 3 kere küfür suçlarından Jail cezası almak.

Sunucu üzerinde asılsız ilanlar,haberler.


Bu suçlardan dolayı kapatılan hiçbir hesap tekrar açılmayacaktır.Kapatılan her hesabın kapatılma bilgisi otomatik olarak işlenmekte ve kontrol edilmektedir.Bu yüzden işlenen suçlar konusunda yanlış tabirde bulunulması işe yaramayacaktır.


Önemli Not: Hesap güvenliği player’ların kişisel sorumluluğu içerisinde bulunduğu için hack vb durumlarda hesabınızla yapılan herhangi bir işlem aynı cezalara tabi tutulucaktır.Ve kesinlikle mağduriyetiniz göz önünde bulundurulmayacaktır.Eğer yetkililer olarak biz bu kadar güvenlik sistemini meydana getirdiysek,sizlerde aynı özveriyi hesabınız için göstermelisiniz.Bu yüzden “hack yedim ben yapmadım,lütfen hesabımı açın” vb cümleler kurmayınız işe yaramayacaktır.


Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda umarım Hesap’lar hakkında size detaylı bilgi veren bir yazı oluşturabilmişimdir.Lütfen bu yazıyı 10 dakikanızı ayırarak okuyunuz,inanın sizin ve diğer bütün player arkadaşlarımızın huzuru,mutluluğu,güvenliği için son derece büyük önem teşkil etmektedir.

Unutmayın,her şey sizler için…